Her er nogle dias shows fra Leo Madsen Maskiner, som kan ses ved at klikke direkte på billedet.

copyright Leo Madsen Maskiner copyright Leo Madsen Maskiner copyright Leo Madsen Maskiner copyright Leo Madsen Maskiner copyright Leo Madsen Maskiner copyright Leo Madsen Maskiner
Erwin Junker foto med CNC styret rundlibere Takisawa foto med CNC styret drejebænke Jimtof 2010 med Takisawa drejebænke 23 værktøjer, er absolut en fordel for alle MAS foto med forskellige "Teach in" drejebænke BUB foto med forskellige optioner til rundslibere

 

 

Nyheder
  • Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
  • default style
  • green style
  • red style

Kunde login



Torsdag 23 Feb 2012
Store 2 eller 4 vanget CNC drejebænke

DY-1200X3000C-4V-Msk-451p

Annn Yang har de sidste 22 år produceret store manuelle og CNC styrede drejebænke af høj kvalitet. Drejebænkene leveres i 2 variationer med enten 2 eller 4 vanger. Når drejebænken leveres med en konstruktion der har 4 vanger, så bruges det ene sæt vanger til Pinoldokken, brillerne og andet udstyr, mens det andet sæt vanger bruges til slæden med revolverhovedet og de skærende værktøjer.

Det er derfor muligt at bearbejde et område færdigt, hvorefter det skærende værktøj kan køre uden om brillerne, uden at det er nødvendigt at stoppe maskinen og afmontere brillerne, men der imod blot fortsætte bearbejdningen i et nyt område og på den måde færdigbearbejde hele emnet uden at stoppe.

Annn Yang levere drejebænke startende med en drejelængde på 2 meter og så helt op til 40 meter. Dreje diameteren starter ved 400 mm og gå op til 2.700 mm med sving over tværslæden på 2.110 mm.

Drejebænkene kan leveres med forskellige revolverhoveder med plads fra 4 til 12 værktøjer, men kan også leveres med roterende værktøjsholdere således at emnet kan fræses og bores mens det sidder i drejebænken.

Styringen er en Fagor 8055 med "Teach in" faciliteter, for let og hurtig programmering eller betjening og bearbejdning der hvor der kun skal bearbejdes et emne.

Annn Yang data DY-1100DY-1500DY-1900DY-2300DY-2700

Drejediameter
Drejelængde
Stangkapacitet
Sving over vange
Sving over tværslæde
Spindelomdrejninger
Spindelmotor
Antal værktøj
Antal vanger

1,10 m
1-16 m 0,41 m
1,10 m
0,75 m
250  o
28 kW
4-12 stk
2-4 stk

1,50 m
2-25 m 0,16 m
1,50 m
 1,20 m
660  o
32 kW
4-12 stk
2-4 stk

1,90 m
2-30 m 0,31 m
1,90 m
1,42 m
300  o
28 kW
4-12 stk
2-4 stk

2,30 m
2-40 m 0,36 m
2,30 m
1,76 m
250  o
51 kW
12 stk
2-4 stk

2,70 m
2-40 m
0,41 m
2,70 m
2,10 m
250  o
51 kW
12 stk
2-4 stk

Modtag priser på Annn Yang Drejebænkene via e-post fra Denne emailadresse er beskyttet mod programmer som samler emailadresser. Du skal aktivere javascript for at kunne se adressen. , eller læs mere direkte hos leverandøren eller se flere Annn Yang foto og video klip i et dias show.

 

Modul Center

Kiwa's nye horisontale bearbejdningscentre tilbyder som noget helt nyt, at maskinerne senere kan udbygges efter produktionens behov. Det vil sige, at du kan starte med en billig maskine, og hvis produktionen så efterfølgende stiger, så kan maskinen udbygges med f.eks. flere værktøjs- og palette-systemer.

Tilmeld Nyhedsbrev

liste navn


Modtag HTML?

Ring til os, og få en snak om maskiner :o)