Her er nogle dias shows fra Leo Madsen Maskiner, som kan ses ved at klikke direkte på billedet.
| Send E-post til Leo Madsen Maskiner | ||||||||||||||
|
||||||||||||||
|
|
||||||||||||||

TOS Varnsdorf har med den klassiske WHN 13 gennem mange år bevist sin egnethed, når der kræves kraftig fræsekapacitet under ekstreme forhold. Som f.eks. med dette 630 mm knivhoved som fræser en kraftig spån på bagsiden af emnet med et pænt udhæng på Waksen.

Varnsdorf tilbyder nu et indbygget vinkel bord til den klassiske WHN 13. Med denne nye vinkel indstillings muglighed, vil det f.eks. være muligt at bearbejde alle siderne færdigt på et vingenav i en opspænding med den ønskede vinkel på alle fladerne. Prisen er kun 225.484 kr. og designet til masseproduktion.

TOS Varnsdorf har udviklet et nyt
tårnboreværk model WRD 170 med en
spindel diameter på 170 mm.
Boreværket kan leveres med et 2 akset
fræse hoved med 0,001o positionering
og en Z akse på 1,5 m.
Boreværket kan leveres så der kan
bearbejdes på et emne, mens der
spændes op på det næste.
Spindelmotoren har 71kW som med
en 3 trins gearkasse giver et højt
omdrejningsmoment.
Vertikalt center med 3050 mm X vandringVi kan nu tilbyde store vertikale bearbejdningscentre fra Akira-Seiki til rigtig lave priser. Det største center har en X vandring på 3050 mm samt en Y vandring på 1060mm. |