Her er nogle dias shows fra Leo Madsen Maskiner, som kan ses ved at klikke direkte på billedet.

copyright Leo Madsen Maskiner copyright Leo Madsen Maskiner copyright Leo Madsen Maskiner copyright Leo Madsen Maskiner copyright Leo Madsen Maskiner copyright Leo Madsen Maskiner
Erwin Junker foto med CNC styret rundlibere Takisawa foto med CNC styret drejebænke Jimtof 2010 med Takisawa drejebænke 23 værktøjer, er absolut en fordel for alle MAS foto med forskellige "Teach in" drejebænke BUB foto med forskellige optioner til rundslibere

 

 

Nyheder
  • Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
  • default style
  • green style
  • red style

Kunde login



Tirsdag 07 Feb 2012
TOS drejebænke gennem tiden

SN50C

TOS drejebænk, TOS Trencin, Trens drejebænk eller skal vi driste os til bare at kalde dem SN drejebænkene. Kært barn mange navne, men under alle omstændigheder en af Danmarks mest populære drejebænke.

Vi ved ikke hvor mange der står i Danmark den dag i dag, men der er solgt flere tusinde gennem tiden. For salget af SN drejebænke startede efter krigen, og efter at udenrigs-handelen blev givet frit i Tjekkoslovakiet kunne Leo Madsen maskiner igen handle direkte fabrikken TOS Trencin nu kaldet TRENS a.s.

Dette var igen indledningen til direkte samhandel med en række tjekkiske og slovakiske fabrikker, hvilket forsat er stærkt medvirkende til, at prisniveauet er meget lavt på trods af at kvalitetsniveauet er højnet væsentligt.

sn710

Sideløbende med de velkendte SN- og SUI-drejebænke, producerer man også de nye SN 500, SN630 og SN710 drejebænke, som mange af vore kunder nu vælger p.g.a. det nye elegante design. Den større boring (77/105/130 mm) og større hovedmotor på 7,5 kW. Spindelhastigheder fra 12,5 til 2000 omdr./min, hvilket gør maskinen velegnet til både større og mindre emner.

sui80

En anden faktor til de lave priser er, som cheferne for de forskellige afdelinger for nylig har påpeget i en undersøgelse. Er de store produktivitetsforbedringer p.g.a. fornyet maskinpark og nye produktionsstyrings værktøjer.

Modtag prisinformation på SN drejebænke via e-post fra Denne emailadresse er beskyttet mod programmer som samler emailadresser. Du skal aktivere javascript for at kunne se adressen. , eller læs mere direkte hos leverandøren eller se flere SN maskinfoto i et dias show.

 

Vertikalt center med 3050 mm X vandring

Vi kan nu tilbyde store vertikale bearbejdningscentre fra Akira-Seiki til rigtig lave priser. Det største center har en X vandring på 3050 mm samt en Y vandring på 1060mm.

Tilmeld Nyhedsbrev

liste navn


Modtag HTML?

Ring til os, og få en snak om maskiner :o)